Mindenhonnan ömlenek ránk a hírek, és bár szeretem, ha naprakész vagyok a közéleti témákban, megmondom őszintén, az utóbbi 1-2 évben egyszerűen kezdek besokallni. Sorra iratkozom le a híroldalak követéséről, sőt, jóval kevesebbet görgetem a közösségi médiát, alapvetően igyekszem megszűrni az információs zajt. Tudatosan alakítok ki időablakokat, amikor közélettel foglalkozom. A rendszeresen látogatott platformok számát is redukáltam, de igyekszem mindig nyitottnak maradni az újra, például a napokban fedeztem fel két új csatornát is a videómegosztón, ami közéleti témákat dolgoz fel.
Ugyanakkor örömmel látom azt, amikor közéleti szereplők, művészek, a média emberei, illetve bárki, aki a nyilvánosság előtt tevékenykedik, kiáll egy jó ügyért. Szerintem fontos, hogy akik sok emberhez jutnak el, társadalmi témákban is megnyilvánuljanak. Persze nem kell mindenkinek mindenben… De bárcsak több lenne az edukatív szándékú tartalom és felhívás a mai világban! Persze mindez nagy felelősséggel jár, ez vitathatatlan. De lehet jóra is használni az elérésünket. Például nem számítottam rá, hogy egy rehabilitációs intézet weboldalán fogok rábukkanni egy ismert művész soraira, mégis így történt. A felepulok.hu oldalon megismerhető program ugyanis mindenkinek segít, aki nyitott és elszánt annak ügyében, hogy letegye a függőségét. A Felépülők csapata egy egyedülálló 28 napos programot kínál az alkohol rabságából való szabadulásra, melyet két éves utánkövetés kísér. A rehabilitációs intézet, ami tulajdonképpen a Felépülők családi házból kialakított Felépülési Központja, pontosan arra van berendezkedve, hogy az egyéni és a csoportos foglalkozások keretében a felépülni vágyók első, mondhatni legintenzívebb időszaka az alkohol nélkül úgy teljen, hogy közben felkészülnek a megszokott környezetbe való visszatérésre. A következetes napirend, a szabadidős tevékenységek, valamint a hozzátartozók bevonása, a szakértőkkel való foglalkozásokkal karöltve segítenek abban, hogy a résztvevők legyőzzék az alkohol iránti vágyukat.
A felepulok.hu weboldala egy kellemes, gondosan kialakított site benyomását kelti, egyáltalán nem olyan első pillantásra sem ez az egész, mint egy avítt rehabilitációs intézet. Az már számomra extra, hogy sikeres felépülők gondolatait is olvashatjuk a weboldalon, valamint a szakmai csapatról is megtalálhatunk némi információt, és a Felépülési Központ életének mindennapjaiba is nyerhetünk némi betekintést. A nemzeti védjegyoltalom alatt álló program magas hatékonysággal (utánkövetéssel 90%-on is túlmutató eredmények) valamint teljes diszkrécióban működik. A program helyszínéül Szőc, egy piciny település szolgál, amely a Balatontól nem messze található meg, idilli környezetben, így garantált a nyugodt és természetközeli környezet.
Hazánkban nem mindennapi lehetőséget kínál a Felépülők, ugyanakkor külföldön évtizedek óta sikeres módszernek számít a modell, amin a program alapul. A függőséggel tehát nem lehetetlen megküzdeni, erre egyik legjobb példának számítanak az alapító tagok, akik egy családot alkotnak, két felépülő függő és egy felépülő hozzátartozó döntött úgy, hogy képzik magukat addiktológiai, illetve családterápiás téren, hogy tapasztalataikkal, megéléseikkel kiegészülve immáron ők segítsenek másoknak tisztának maradni, és feldolgozni a történteket. Ez is a Minnesota-modell egyik jellemzője, a saját felépülési élménnyel rendelkező segítők fontos részét képezik a folyamatnak.
Hazánkban sajnos sokan érintettek az alkoholfüggés témájában, és ahogyan a Felépülők blogon olvasgattam – például a magasan funkcionáló alkoholizmusról -, eszembe jutott, hogy nem véletlen szokták mondani, hogy a valóságban még magasabb lehet az ismert szám, pontosan a látencia miatt. Ha már csak egy embernek tudtam segíteni ezzel a bejegyzéssel, annak is örülök. Keressétek a Felépülőket bizalommal!